Viešoji įstaiga Kelmės turizmo ir verslo informacijos centras

Paroda „Dvarų relikvijos pasakoja… nuo kovų iki kovų“

Artėjant vienoms iš svarbiausių Lietuvos valstybingumo datų – vasario 16-ajai ir kovo 11-ajai, Kelmės Žemaitės viešojoje bibliotekoje eksponuojama paroda „Dvarų relikvijos pasakoja… nuo kovų iki kovų“. Tai Vytauto Didžiojo karo muziejaus parengta kilnojamoji paroda, kurioje galima išvysti autentiškus to meto eksponatus nuotraukose, susipažinti su įvairių Lietuvos dvarų žymiais savininkais ir atsekti jų indėlį į Lietuvos valstybės nepriklausomybę.

Dvarai visuomet buvo visuomenės savimonės telkimosi centras, juose prasidėdavo svarbios valstybei permainos, – būtent tai ir atskleidžiama parodos stenduose. Čia akcentuojami keturi politiniai dvarų laikotarpiai: 1830–1831 m. ir 1863–1864 m. sukilimai, 1904 m. tautinis atgimimas ir 1918–1923 m. Nepriklausomybės kovos. Kelmė šiame kelio į valstybingumą kontekste taip pat vaidina itin svarbų vaidmenį. Kelmės dvaras buvo ta vieta, kur pirmiausiai Lietuvoje prasidėjo 1831 m. sukilimo įvykiai, o šio dvaro savininkas Julius Gruževskis buvo vienas pirmųjų Žemaitijoje pradėjęs organizuoti sukilėlių dalinius. 1863 m. pradžioje Lenkijoje ir Lietuvoje prasidėjęs ginkluotas sukilimas buvo tarsi 1830–1831 m. sukilimo tęsinys. Vienas iš svarbiausių šio sukilimo veikėjų Lietuvoje – kunigas Antanas Mackevičius, gimęs Kelmės rajone. 1864 m. uždraudus lietuviškus leidinius lotyniškomis raidėmis, pasipriešinimo įrankiu tapo knygnešiai ir slaptosios pradžios mokyklos. Dalis dvarų ir jų šeimininkų tuomet įsitraukė į tokią veiklą, globojo knygnešius, kunigus, rašytojus, spaudos leidėjus. Kelmės rajone Graužikų ir Šilo Pavėžupio dvaro savininkas Vladas Putvis-Putvinskis taip pat buvo įsteigęs nelegalią mokyklą, jo dvare vyko literatų, pirmųjų demokratų susirinkimai. Šitokiu būdu XIX a. pab.–XX a. pr. vykęs visuomeninis, kultūrinis ir politinis gyvenimas subūrė visus socialinius sluoksnius – didikus, bajorus dvarininkus, dvasininkus, miestiečius ir valstiečius – kovoti už nacionalinį išsivadavimą, ugdyti tautiškumą ir atgaivinti valstybingumą.

Vytauto Didžiojo karo muziejaus paroda „Dvarų relikvijos pasakoja… nuo kovų iki kovų“ Kelmės Žemaitės viešojoje bibliotekoje bus eksponuojama iki kovo 6 d.

Atsiliepimai

Komentuoti