Juozas Liaudanskis žinomas Lietuvoje tautodailininkas, akmens skulptorius. Jo skulptūros puošia Kelmės miestą, kuriame jis pragyveno didžiąją savo gyvenimo dalį, taip pat Kelmės, Stulgių, Žalpių, Kurtuvėnų, Tytuvėnų, Liolių, Marijampolės bei kitas kapines. Suaugęs ir savarankiškas, atsikėlė gyventi į Kelmės miestą. Turėdamas potraukį menui, kapinėse atidžiai apžiūrinėdavo kokio skulptoriaus sukurtą skulptūrą ir pabandė pats dirbti akmeninius paminklus. Žinoma ne iš karto pradėjo sektis, reikėjo daug taisyti, perdirbti, kol gaudavo norimą rezultatą. Vėliau pradėjo kurti ir dekoratyvines skulptūras – „Knygnešys“, „Rekrūtininkas“ ir kitas, kurios pabuvojo daugelyje parodų Lietuvoje ir už jos ribų.
Visą J. Liaudanskio kūrybą galima suskirstyti į dvi dideles grupes: ankstyvoji memorialinė religinės tematikos kūryba, lydėjusi meistrą brandos, ir vėlyvajame amžiuje bei vėlesnioji ar vėlyvoji pasaulietinė kūryba.
J. Liaudanskis Kelmę ir jos apylinkes yra papuošęs ir monumentaliosiomis dekoratyvinėmis skulptūromis. Kelmėje stovi jo skulptūros „Skalbėja“, „Saviveiklininkai“, „Lietuvaitė“, paminklas skirtas Broniui Laucevičiui-Vargšui.
J. Liaudanskio sukurti antkapiniai paminklai labai įvairūs. Dalis net nepanašūs vieni į kitus. Šio menininko paminklams būdinga simetrija ir atskirų paminklo dalių pusiausvyra, skulptūrinis dekoras, jie sumontuoti iš kelių atskirų dalių. Paminklus puošia skulptūros. Dauguma jų religinio pobūdžio, išlaikiusios liaudiškąją medinių skulptūrų tradiciją. Didelis dėmesys skiriamas detaliam galvos modeliavimui, kuris būdingas medinėms liaudies skulptūroms.
Atsiliepimai